Waldemar Fornalik nowym trenerem KGHM Zagłębia Lubin! / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Waldemar Fornalik nowym trenerem KGHM Zagłębia Lubin! 29 lis

Waldemar Fornalik nowym trenerem KGHM Zagłębia Lubin!

Zagłębie Lubin S.A. informuje, iż nowym trenerem Miedziowych został Waldemar Fornalik. 59-letni szkoleniowiec związał się z naszym Klubem umową, która obowiązuje do 30 czerwca 2024 roku.

29 lis 2022 11:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Waldemar Fornalik urodził się 11 kwietnia 1963 roku w Myślenicach. Jako piłkarz przez całą swoją karierę występował w Ruchu Chorzów, dla którego rozegrał ponad 200 spotkań. W późniejszym czasie Fornalik był także dwukrotnie szkoleniowcem śląskiego klubu - najpierw w latach 2009-2012, a następnie 2014-2017, prowadząc "Niebieskich" łącznie w 215 oficjalnych spotkaniach. Razem z Ruchem doświadczony trener zdobył wicemistrzostwo Polski, zajął 3. miejsce w Ekstraklasie, a także dwukrotnie dotarł do finału Pucharu Polski. Swój największy trenerski sukces Waldemar Fornalik świętował jednak w Gliwicach, gdzie razem z drużyną Piasta sięgnął po mistrzostwo kraju w sezonie 2018/2019, natomiast rok później wywalczył brązowy medal, zajmując trzecią lokatę w rozgrywkach Ekstraklasy. 

10 lipca 2012 roku Waldemar Fornalik został selekcjonerem reprezentacji Polski. Na pierwszy mecz w nowej roli czekał do 15 sierpnia - wówczas biało-czerwoni zmierzyli się w towarzyskim meczu z Estonią. Fornalik pracował z kadrą przez ponad rok. Po raz ostatni jako trener drużyny narodowej wystąpił 15 października 2013 roku w spotkaniu z Anglią na stadionie Wembley w Londynie. Łącznie poprowadził naszą reprezentację w 18 meczach. 

Kontrakt nowego trenera Miedziowych obowiązuje do zakończenia sezonu 2023/2024.

 - Bardzo dziękuję władzom klubu za podjętą decyzję i tym samym za zaufanie, jakim mnie obdarzono. Liczę, że nasza wspólna praca doprowadzi do tego, że wszyscy ludzie związani z Zagłębiem Lubin będą usatysfakcjonowani - mówi nowy trener KGHM Zagłębia Lubin Waldemar Fornalik.

- Proces wyboru trenera był przez nas dokładnie zaplanowany i zrealizowany. Rozmawialiśmy z kilkoma kandydatami, chcąc poznać ich koncepcje na zespół, na jego rozwój, styl gry czy kwestie wprowadzania młodzieży. Wszyscy byliśmy zgodni co do jednego - Zagłębie stać na zdecydowanie więcej. Jestem bardzo zbudowany poziomem wszystkich spotkań. Naszym numerem jeden na liście od początku był trener Waldemar Fornalik. Doskonale znamy jego atuty. Ma znakomity warsztat szkoleniowy, ogromne doświadczenie i autorytet. Wraz z nowym szkoleniowcem do klubu dołączą również jego stali współpracownicy, którzy wzmocnią nasz sztab. Cieszy mnie, że trener Fornalik widzi w Zagłębiu podobny potencjał, który dostrzegamy jako zarząd. Nasz cel na rundę wiosenną jest jasny - grać dużo lepiej i punktować dużo lepiej, by skończyć sezon w górnej części tabeli. Nasza filozofia polegająca na wprowadzaniu wychowanków z akademii i ich rozwoju z pewnością się nie zmieni, chcemy jednak, by nowy szkoleniowiec odpowiednio zbilansował zespół, bo wiele oczekujemy od doświadczonych graczy, którzy powinni być liderami - powiedział Prezes Zarządu Zagłębia Lubin S.A. Michał Kielan.

Trenerze, witamy w Lubinie i życzymy powodzenia!