Waldemar Fornalik | Sylwetka nowego szkoleniowca Miedziowych / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Waldemar Fornalik | Sylwetka nowego szkoleniowca Miedziowych 29 lis

Waldemar Fornalik | Sylwetka nowego szkoleniowca Miedziowych

Dziś trenerem KGHM Zagłębia Lubin został 59-letni Waldemar Fornalik. Doświadczony szkoleniowiec w przeszłości świętował sukcesy z Ruchem Chorzów i Piastem Gliwice, a także przez ponad rok był selekcjonerem reprezentacji Polski. Zapraszamy do poznania bliżej sylwetki nowego trenera Miedziowych!

29 lis 2022 13:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Waldemar Fornalik urodził się 11 kwietnia 1963 roku w Myślenicach. Jako piłkarz przez całą swoją karierę występował w Ruchu Chorzów, dla którego rozegrał ponad 200 ligowych spotkań. W koszulce „Niebieskich” sięgnął również po tytuł mistrza Polski w 1989 roku. Po odwieszeniu butów na kołku, były obrońca rozpoczął przygodę trenerską. W tej roli zadebiutował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w naszym kraju 18 października 1997 roku, prowadząc wówczas drużynę chorzowskiego Ruchu w wygranym 1:0 starciu z Wisłą Kraków pod nieobecność Oresta Lenczyka, którego Fornalik był asystentem.

W roli pierwszego trenera Waldemar Fornalik był zatrudniony przez chorzowski klub dwukrotnie - najpierw w latach 2009-2012, a następnie 2014-2017. W tym czasie poprowadził „Niebieskich” łącznie w 215 oficjalnych spotkaniach. Razem z Ruchem doświadczony trener zdobył wicemistrzostwo Polski (2012), zajął 3. miejsce w Ekstraklasie (2010), a także dwukrotnie dotarł do finału Pucharu Polski (2009, 2012). Swoje największe sukcesy Fornalik świętował jednak w Gliwicach przy Okrzei, gdzie razem z Piastem spektakularnie sięgnął po mistrzostwo kraju w sezonie 2018/2019, natomiast rok później wywalczył brązowy medal, zajmując trzecią lokatę w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. 27 października ten udany, pięcioletni etap dobiegł końca. Waldemar Fornalik pożegnał się z gliwickim zespołem, uzyskując średnią 1,53 punktu na mecz. Warto również wspomnieć o tym, iż poprowadził on drużynę Piasta w 180 meczach ligowych, a jest to najdłuższa nieprzerwana seria trenera w Ekstraklasie w całej historii ligi! Utytułowany szkoleniowiec pracując w Gliwicach przez 1863 dni, został liderem wśród wszystkich trenerów, którzy prowadzili nieprzerwanie jeden i ten sam klub w Ekstraklasie w bieżącym stuleciu.

Dotychczasowa kariera trenerska Fornalika nie była związana jedynie z pracą w klubach. 10 lipca 2012 roku popularny „Waldek King” został selekcjonerem reprezentacji Polski. Na pierwszy mecz w nowej roli czekał nieco ponad miesiąc, do 15 sierpnia - wówczas biało-czerwoni zmierzyli się w towarzyskim meczu z Estonią. Fornalik pracował z kadrą przez ponad rok, prowadząc ją podczas eliminacji do Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 roku. Po raz ostatni jako trener drużyny narodowej wystąpił 15 października 2013 roku w spotkaniu z Anglią na słynnym stadionie Wembley w Londynie. Łącznie poprowadził reprezentację Orłów w 18 meczach.

Nowy szkoleniowiec Miedziowych ma na swoim koncie także jeden mecz z orzełkiem na piersi rozegrany w roli piłkarza. Było to jednak spotkanie nieoficjalne, które odbyło się w 1993 roku. Wówczas Polski Związek Piłki Nożnej wysłał do Stanów Zjednoczonych drużynę Ruchu, która 29 września wystąpiła w sparingowym starciu z Meksykiem (0:0, k. 4-3), jako Polska B. Zgodę na rozegranie takiego spotkania wyraził ówczesny selekcjoner pierwszej reprezentacji, Andrzej Strejlau.

Waldemar Fornalik dopisze nowy rozdział do swojej historii na ławce trenerskiej KGHM Zagłębia Lubin. 59-latek związał się z naszym Klubem umową, która obowiązuje do zakończenia sezonu 2023/2024.