Mundialowa sylwetka: Adam Nawałka / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Mundialowa sylwetka: Adam Nawałka 28 lis

Mundialowa sylwetka: Adam Nawałka

Następna mundialowa sylwetka, którą przedstawimy to Adam Nawałka. Były szkoleniowiec reprezentacji Polski prowadził KGHM Zagłębie Lubin przez pierwsze jedenaście spotkań sezonu 2002/2003.

28 lis 2022 15:00

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Adam Nawałka jako piłkarz zadebiutował na poziomie PKO BP Ekstraklasy już w maju 1975 roku. Reprezentował wtedy Wisłę Kraków i wspólnie z zespołem “Białej Gwiazdy” zajął czwartą pozycję w lidze. Największy sukces w barwach drużyny z Krakowa osiągnął w rozgrywkach 1977/1978, gdy zdobył mistrzostwo Polski. Zagrał wtedy w 28 spotkaniach i strzelił 2 gole. Defensywa z nim w składzie spisywała się znakomicie, bo stracili tylko 23 gole w całym sezonie i mogli pochwalić się najlepszą obroną w całej lidze. Łącznie Adam Nawałka wystąpił w koszulce Wisły Kraków 190 razy, co udokumentował zdobyciem dziesięciu bramek. 

Następnie przyszedł czas na wyjazd za granicę. Adam Nawałka w 1985 roku wyjechał do Chicago i reprezentował barwy AAC Eagles. W Stanach Zjednoczonych pracował także na wysokościach – obcinał gałęzie, które stykały się z liniami wysokiego napięcia. Wówczas łączył grę w piłkę nożną właśnie w amatorskiej drużynie na wschodnim wybrzeżu USA i pracę na podnośniku. Z czasem, gdy coraz bardziej przeszkadzało mu kontuzjowane biodro, zaczął kierować drużyną złożoną z byłych polskich piłkarzy oraz amatorów, którzy wyruszyli z naszego kraju za ocean w poszukiwaniu pracy. 

Były selekcjoner miał też 38 występów w biało-czerwonych barwach jako piłkarz. Debiutował  w 1977 roku przeciwko Węgrom i wpisał się od razu na listę strzelców, jak się później okazało – był to jego jedyny gol w reprezentacji Polski. Wspólnie z kadrą zagrał na mistrzostwach świata 1978 roku w Argentynie. Wówczas Polska wyszła z pierwszej fazy grupowej i odpadła dopiero w drugiej. Łącznie Adam Nawałka rozegrał pięć z sześciu meczów naszej drużyny na tym turnieju. Reprezentacja Polski była w stanie zwyciężyć wtedy z Tunezją, Meksykiem i Peru. Pożegnaliśmy się z mundialem po meczu z Brazylią, gdy przegraliśmy 3:1 po golach Nelinho i dwóch Roberto Dinamite. Dla Polski honorową bramkę zdobył Grzegorz Lato. 

Kariera trenerska Adama Nawałki rozpoczęła się od prowadzenia Świtu Krzeszowice w 1996 roku. Cztery lata później objął Wisłę Kraków, z którą zdobył mistrzostwo Polski w sezonie 2000/2001. Jego następnym klubem było KGHM Zagłębie Lubin. Nawałka objął Miedziowych w czerwcu 2002 roku. Niestety spisywaliśmy się poniżej oczekiwań i niedługo potem uczestnik mundialu w Argentynie został zwolniony. Łącznie prowadził nasz zespół tylko w 11 spotkaniach, w których siedmiokrotnie schodziliśmy z boiska pokonani. 

Po nieudanej przygodzie w Lubinie –  Adam Nawałka prowadził kolejno Sandecje, Jagiellonię i ponownie Wisłę Kraków. W 2007 roku został asystentem Leo Beenhakkera, a więc selekcjonera pierwszej reprezentacji Polski. Zastąpił w tej funkcji Dariusza Dziekanowskiego i pełnił tę rolę do końca eliminacji Euro 2008. Były to pierwsze Mistrzostwa Europy, na które awansowała nasza reprezentacja.  

Później wrócił do pracy w klubie, a konkretnie podpisał kontrakt z GKS-em Katowice. W stolicy województwa śląskiego zagościł na ponad rok i mógł pochwalić się przyzwoitą zdobyczą punktową – średnio 1,45 na mecz. Kolejnym zespołem po jego wodzą był Górnik Zabrze. Tam poszło mu na tyle dobrze, że otrzymał propozycję prowadzenia reprezentacji Polski. Zabrzanie najwyższą pozycję za jego kadencji uzyskali w sezonie 2012/2013. Zajęli wówczas piąte miejsce w PKO BP Ekstraklasie. 

Nominacja Adama Nawałki na selekcjonera reprezentacji Polski okazała się strzałem w “10”. Najlepiej świadczy o tym awans, jaki zanotowaliśmy w rankingu FIFA. Gdy Adam Nawałka obejmował funkcję najważniejszego trenera w kraju, to plasowaliśmy się na 69. miejscu, a  w ciągu następnych czterech lat byliśmy w stanie być już nawet na piątej pozycji. Podczas kadencji Adama Nawałki zaliczyliśmy również najlepszy turniej wielkiej piłkarskiej imprezy XXI wieku. Na Euro 2016 reprezentacja Polski odpadła dopiero w ćwierćfinale po rzutach karnych z Portugalią, czyli późniejszym triumfatorem mistrzostw Europy. Potem wprowadził nasz zespół do Mistrzostw Świata 2018. Wówczas wyprzedziliśmy w grupie eliminacyjnej Danię, Czarnogórę, Rumunię, Armenię oraz Kazachstan. Niestety na samym Mundialu nasza kadra nie spisała się na miarę oczekiwań. Wygraliśmy tylko w ostatnim spotkaniu z Japonią 1:0. Wcześniej odnieśliśmy dwie porażki z Senegalem 1:2 i z Kolumbią 0:3. Po nieudanym turnieju w Rosji – Adam Nawałka przestał pełnić rolę selekcjonera reprezentacji Polski. 

Kilka miesięcy później został trenerem Lecha Poznań. Jednak czas spędzony w Kolejorzu nie należał do udanych dla Adama Nawałki. Albowiem po 11 meczach, w których zanotował tylko 5 zwycięstw, zwolniono go z tej funkcji.