Gwiazda rywala | Dominik Marczuk / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Gwiazda rywala | Dominik Marczuk 17 kwi

Gwiazda rywala | Dominik Marczuk

Prawdziwym odkryciem w obecnym sezonie PKO BP Ekstraklasy jest 20-letni skrzydłowy Jagiellonii Białystok – Dominik Marczuk. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką piłkarza.

17 kwi 2024 12:00

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Dominik Marczuk urodził się 1 listopada 2003 w Międzyrzeczu Podlaskim. Karierę rozpoczynał w Huraganie Międzyrzec Podlaski, gdzie występował w drużynie juniorskiej. Tam dobrze zapowiadającego się piłkarza zauważył Górnik Łęczna. W tym zespole zadomowił się na dwa sezony, jednak był to ciągle początkowy etap jego kariery, bowiem był tam od 13 do 15 roku życia. Następnie trafił do uczniowskiego klubu sportowego – TOP 54 Biała Podlaska, gdzie również przez dwa lata rozwijał swoje umiejętności. W lipcu 2019 roku sprowadziło go Podlasie Biała Podlaska. W Podlasiu zadebiutował w seniorskim futbolu, mając 15 lat i dziewięć miesięcy. Tylko roku potrzebował, by z III ligi wyciągnęła go Stal Rzeszów. 

W sezonie 2020/2021 jego Stal Rzeszów rywalizowała na poziomie II ligi, a skrzydłowy rozegrał 17 meczów ligowych, w których zanotował jedno ostatnie podanie. Stal zakończyła rozgrywki wówczas na dziesiątym miejscu. Jednak pozycja w zespole Dominika Marczuka wzrastała – pomimo młodego wieku stawał się kluczowym zawodnikiem pierwszej drużyny. To zaowocowało rok później, gdy Stal Rzeszów właściwie przez cały sezon 2021/2022 była liderem tabeli II ligi. Ostatecznie z pierwszego miejsca awansowała na zaplecze Ekstraklasy, a Dominik Marczuk zgromadził 25 meczów, w których trzykrotnie trafiał do siatki przeciwników i zaliczył także dwie asysty. W rozgrywkach 2022/2023 stanął przed jeszcze większym wyzwaniem, bowiem na poziomie I ligi jeszcze nie grał.

Drużyna ze stolicy województwa podkarpackiego radziła sobie naprawdę przyzwoicie i już w pierwszym roku gry na tak wysokim szczeblu uplasowali się na szóstym miejscu w tabeli, które pozwalało na grę w barażach o awans do Ekstraklasy. W decydujących meczach jednak okazali się gorsi od Termaliki Bruk-Bet Nieciecza (0:2) i pozostali w I lidze. Dominik Marczuk wtedy w 17 spotkaniach Fortuna I Ligi zdobył dwie bramki. 

Utalentowanym skrzydłowym zainteresowała się Jagiellonia Białystok i jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Dominik Marczuk łącznie z Pucharem Polski rozegrał już 31 spotkań dla Dumy Podlasia, co przełożyło się siedem bramek i jedenaście asyst. Jagiellonia Białystok na sześć kolejek przed końcem rozgrywek jest liderem PKO BP Ekstraklasy z dwoma punktami przewagi nad Śląskiem Wrocław. Znakomita postawa piłkarza zaowocowała także powołaniem do seniorskiej reprezentacji Polski na mecze barażowe z Estonią i Walią. W drużynie prowadzonej przez Michała Probierza na razie jednak nie zadebiutował. W swojej karierze występował w reprezentacjach U-19, U-20 i U-21 – zanotował w poszczególnych kadrach młodzieżowych łącznie 14 meczów, w których strzelił dwie bramki. 

Mecz KGHM Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok odbędzie się już w sobotę 20 kwietnia o godzinie 20:00. Miejmy nadzieję, że defensywa Miedziowych nie pozwoli na pokazanie swoich wysokich umiejętności Dominikowi Marczukowi i tym razem zawodnik zakończy spotkanie bez bramki i asysty.