Gwiazda rywala | Paweł Olkowski 28 wrz

Gwiazda rywala | Paweł Olkowski

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników Górnika Zabrze jest – Paweł Olkowski. To doświadczony piłkarz, który ma na swoim koncie 13 występów w reprezentacji Polski, a zadebiutował w niej już w listopadzie 2013 roku. Prawy obrońca w przeszłości występował też w drugim zespole KGHM Zagłębia Lubin.

28 wrz 2022 09:09

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Początki kariery

Paweł Olkowski karierę rozpoczynał w Gwarku Zabrze, skąd został wypożyczony w 2009 roku do drugiej drużyny KGHM Zagłębia Lubin. W młodzieżowej Ekstraklasie rozegrał 25 spotkań, ale Miedziowi nie zdecydowali się wykupić zawodnika i rok później trafił do GKS-u Katowice. W stolicy województwa śląskiego na zapleczu PKO BP Ekstraklasy wystąpił w 32 meczach, w których strzelił 5 goli i dwa razy otwierał drogę do siatki swoim kolegom. Po znakomitym sezonie zainteresowały się nim większe kluby. Ostatecznie pozyskał go Górnik Zabrze, w którym rozwinął się do takiego poziomu, że zadebiutował w seniorskiej kadrze reprezentacji Polski w listopadzie 2013 roku – wówczas przeciwnikiem Biało-Czerwonych była Słowacja. W ciągu trzech lat spędzonych w Górniku Zabrze zanotował 105 spotkań, co przełożyło się na 4 bramki i 13 asyst.  

Wyjazd do klubów zagranicznych

W związku z dobrymi występami zainteresowały się nim zagraniczne kluby. Najbardziej zdeterminowany do zakontraktowania prawego obrońcy był niemiecki FC Koeln.  W Kolonii rozegrał 4 pełne sezony. Łącznie zaliczył 77 występów, w których zdobył dwie bramki i dołożył do tego jeszcze osiem asyst. Po rozgrywkach 2017/2018 i spadku FC Koeln do drugiej Bundesligi – Paweł Olkowski postanowił poszukać nowych wyzwań. Trafił na rok do angielskiego Boltonu Wanderers. Na zapleczu angielskiej Premier League grał w pierwszym składzie, choć rozgrywki 2018/2019 dla Boltonu nie były udane, bo zajęli dopiero 23. miejsce, co oznaczało spadek do klasy rozgrywkowej niżej. Następnie od sezonu 2019/2020 karierę kontynuował w tureckim Gaziantep FK. Jednak przez trzy lata gry dla tej drużyny – tylko w drugim sezonie występował regularnie w pierwszym składzie. Ostatecznie zakończył przygodę z tureckim klubie w 2022 roku na 50 rozegranych spotkaniach, w których zaliczył jedną asystę.

Powrót do Górnika Zabrze

W lipcu tego roku przyszedł czas na powrót do polskiej Ekstraklasy. Paweł Olkowski ponownie trafił do Górnika Zabrze. Od początku jest ważną postacią w zespole prowadzonym przez Bartoscha Gaula – zanotował już 9 występów, w których strzelił jednego gola. Prawy obrońca w latach 2013-2015 zagrał również w 13 meczach reprezentacji Polski. Te spotkania zakończył jednak bez zdobyczy bramkowych i asyst.