Historia z Pogonią na remis / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Historia z Pogonią na remis 18 gru

Historia z Pogonią na remis

Już jutro KGHM Zagłębie Lubin rozegra swój ostatni mecz w 2020 roku. Ich rywalami będzie Pogoń Szczecin. Dziś przyglądniemy się, jak wygląda historia pojedynków z zespołem "Portowców". Zapraszamy!

18 gru 2020 12:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Początki rywalizacji pomiędzy "Miedziowymi" i "Portowcami" sięgają czasów pierwszego sezonu lubinian w najwyższej klasie rozgrywkowej. To właśnie w sezonie 85/86, dokładnie 24 sierpnia 1985 roku, KGHM Zagłębie po raz pierwszy spotkało się z Pogonią w rozgrywkach ligowych. Padł wówczas wynik 1:2 dla "Portowców". Jedynego gola dla "Miedziowych" strzelił wówczas Krzysztof Budka.

Początki naszej rywalizacji nie były pozytywne dla lubinian. Na pierwsze zwycięstwo z "Portowcami" musieliśmy poczekać aż do naszego 6. pojedynku podczas sezonu 87/88. To właśnie wtedy KGHM Zagłębie pokonało Pogoń 2:0. Pierwsza bramka padła po trafieniu samobójczym, a drugiego gola dla naszego zespołu zdobył niezawodny Eugeniusz Ptak.

Podsumowując nasze pojedynki, można zauważyć, że "Miedziowym" zdecydowanie lepiej idzie już w XXI wieku. W poprzednim stuleciu wygraliśmy tylko 5 z 21 pojedynków z Pogonią. Drugiej połowy sezonu 00/01 bilans pojedynków zdecydowanie się wyrównał. To właśnie od 28 kwietnia 2001 roku do 28 marca 2006 roku Zagłębie zanotowało najdłuższą serię spotkań bez porażki w spotkaniach z "Portowcami". Wówczas wygraliśmy dwa spotkania i zremisowaliśmy sześć razy. Podczas tej serii padło również najwyższe zwycięstwo "Miedziowych" ze szczecińską drużyną. 3 sierpnia 2002 roku lubinianie wygrali z Pogonią aż 5:0. Bramki dla naszej drużyny strzelali Grzegorz Niciński, Zbigniew Grzybowski, Grzegorz Bartczak i dwie dołożył Olgierd Moskalewicz. Także w tym okresie dwukrotnie mierzyliśmy się z "Portowcami" na zapleczu Ekstraklasy. W obu spotkaniach padł remis, choć w ostatniej kolejce sezonu 03/04 bliżej zwycięstwa byli lubinianie (więcej TUTAJ).

Z pewnością jednym z najbardziej efektownych pojedynków między naszymi drużynami był mecz 27. kolejki naszego mistrzowskiego sezonu. Na lubińskim stadionie kibice mieli okazję oglądać aż 8 bramek, z czego 6 z nich strzelili gospodarze. Drużyna prowadzona przez Czesława Michniewicza rozbiła brazylijską Pogoń 6:2, a bramki dla "Miedziowych" strzelali Mateusz Bartczak, Rui Miguel, Wojciech Łobodziński, Vidas Alunderis, Dariusz Jackiewicz, Dawid Banaczek.

W ubiegłym sezonie KGHM Zagłębie Lubin mierzyło się z Pogonią dwukrotnie. W pierwszym pojedynku, na własnym stadionie, "Miedziowi" musieli uznać wyższość rywali. Przegrali 0:1 po golu Adama Buksy. Co nie udało się w rundzie jesiennej, lubinianie dokonali na wiosnę. W 27. kolejce pokonali Portowców 3:0 po golach Dejana Dražicia, Damjana Bohara i Bartosza Białka.

Dotychczas KGHM Zagłębie grało z Pogonią 48 razy. "Miedziowi" górą byli w 14 spotkaniach. Tyle samo wygrali "Portowcy". Najwięcej razy dzieliliśmy się jednak punktami. W ciągu wszystkich naszych pojedynków padło aż 20 remisów. Na naszą korzyść przemawia jednak bilans bramkowy. Lubinianie zdobyli 64 bramki przy stracie 51.

Pogoń Szczecin z pewnością nie będzie łatwym przeciwnikiem. W tym sezonie spisują się bardzo dobrze i są groźni w każdym aspekcie. Pojedynek z "Portowcami" zapowiada się na bardzo zacięty i z pewnością przyniesie wiele emocji.

KGHM Zagłębie Lubin vs. Pogoń Szczecin

Wygrane KGHM Zagłębia: 14

Remisy: 20

Wygrane Pogoni: 14

Bramki: 67-52