Mundialowa sylwetka: Łukasz Piszczek / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Mundialowa sylwetka: Łukasz Piszczek 20 lis

Mundialowa sylwetka: Łukasz Piszczek

Po Piotrze Zielińskim, czas na drugą mundialową sylwetkę osoby, która była związana z naszym Klubem oraz miała okazję zagrać na największej piłkarskiej imprezie na świecie. Tym razem chcemy przybliżyć Wam sylwetkę 66-krotnego reprezentanta Polski oraz mistrza Polski z KGHM Zagłębiem w sezonie 2006/07, Łukasza Piszczka.

20 lis 2022 11:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Juniorskie początki kariery 

Łukasz Piszczek przyszedł na świat 3 czerwca 1985 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Swoją karierę piłkarską rozpoczął w młodzieżowych zespołach LKS-u Goczałkowice-Zdrój. Od samego początku jego nominalną pozycją na boisku była ,,dziewiątka”, na której jak się później okazało występował również podczas swojej przygody w naszym Klubie. W 2001 roku zdecydował się na zmianę barw klubowych. Przeniósł się wówczas do Gwarka Zabrze, w którym występował przez kolejne trzy sezony. W tym czasie stał się niezwykle wyróżniającym zawodnikiem, bijąc kilka rekordów strzeleckich. Miał duży wkład w zdobyte przez zabrzan w 2003 roku mistrzostwo Polski juniorów. W 2004 roku zagrał na Mistrzostwach Europy do lat 19, gdzie wraz z turkiem Alim Öztürkiem został królem strzelców całych rozgrywek. Obydwaj zawodnicy zdobyli łącznie po cztery bramki.  

3 lata w Lubinie i mistrzostwo Polski 

Po zakończeniu sezonu 2003/04 został kupiony przez niemiecką Herthę Berlin. Z racji młodego wieku oraz braku doświadczenia w seniorskiej piłce, berlińczycy zdecydowali się go wypożyczyć. Wtedy wówczas Piszczek trafił do Lubina, gdzie jak się później okazało spędził aż 3 sezony, z czego ostatni jak wiadomo zwieńczył zdobyciem mistrzostwa Polski. W Miedziowych barwach zadebiutował 16 października 2004 roku, podczas meczu przeciwko GKS-owi Katowice, które lubinianie wygrali aż 7:0. Niespełna miesiąc później trafił po raz pierwszy do siatki, a miało to miejsce podczas starcia przeciwko Górnikowi Polkowice. W swoim pierwszym sezonie w naszych barwach zdobył łącznie dwie bramki w jedenastu spotkaniach. W kolejnym sezonie stał się pewnym punktem naszego zespołu, bowiem zagrał w 28 spotkaniach, w których zdobył jedną bramkę. Najbardziej pamiętny sezon podczas jego przygody w naszym Klubie przypadł na lata 2006-07. Wówczas znacząco przyczynił się do zdobycia przez nasz Klub drugiego w historii mistrzostwa Polski. Zdobył aż 11 bramek w 30 spotkaniach. Dodatkowo był najlepszym strzelcem naszego zespołu, zdobywając o jedno trafienie więcej od Michała Chałbińskiego. Po udanym sezonie w Lubinie i trzech latach wypożyczenia, wrócił do stolicy Niemiec. W barwach KGHM Zagłębia rozegrał łącznie 80 spotkań, w czasie których zdobył 15 bramek i zaliczył osiem asyst.  

Berlińska przygoda i zmiana pozycji 

Do swojego klubu powrócił po udanym okresie wypożyczenia do naszego Klubu latem 2007 roku. W koszulce klubu ze stolicy Niemiec już w swoim pierwszym sezonie wystąpił w 24 spotkaniach, a także zdobył debiutancką bramkę na boiskach Bundesligi w starciu z Hannoverem 96. Pobyt tam miał kluczowe znaczenie dla jego kariery, bowiem ówczesny trener „Die Alte Dame”, Lucien Favre, zdecydował się, by zmienić pozycję polskiemu napastnikowi na prawą stronę defensywy. Jak czas pokazał, w późniejszym czasie stał się jednym z lepszych prawych obrońców na świecie według wielu ekspertów. W barwach klubu z Berlina zagrał łącznie 87 razy, w czasie którym zdobył siedem bramek i zaliczył dziewięć asyst.

Legenda BVB 

Na kolejny krok w swojej karierze zdecydował się po zakończeniu sezonu 2009/10. Wówczas po polskiego obrońcę zgłosiła się Borussia Dortmund. Decyzja ta okazała się niezwykle kluczowa w kontekście całej jego kariery. W Dortmundzie zdobył wszystko co było możliwe - 2x Mistrzostwo Niemiec, 3x Puchar Niemiec oraz 3x Superpuchar Niemiec. Dodatkowo w sezonie 2012/13 ze swoim zespołem doszedł do wielkiego finału Ligi Mistrzów, gdzie wraz z Robertem Lewandowskim, Jakubem Błaszczykowskim i spółką zmierzyli się z Bayernem Monachium. Piszczek był wówczas podstawowym graczem swojego zespołu. W klubie z Nadrenii spędził łącznie 10 lat, w czasie których rozegrał 382 spotkania, które okrasił 19 bramkami oraz 64 asystami przy trafieniach kolegów z zespołu. Swoją postawą, zaangażowaniem oraz długim stażem zapracował sobie na miano legendy Borussi.  

66 spotkań z orzełkiem na piersi 

Łukasz Piszczek wystąpił w koszulce z orzełkiem na piersi 66-krotnie. Nim jednak trafił do pierwszej reprezentacji, występował w młodzieżowych kadrach naszego kraju. Debiut w seniorskiej kadrze zaliczył 3 lutego 2007 roku w meczu przeciwko Estonii, który Polacy wygrali 4:0. Jego pierwszym wielkim turniejem, na który pojechał było historyczne dla nas Euro 2008. Wówczas wskoczył do kadry narodowej w miejsce kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego. Zagrał również na Euro 2012 rozgrywanym w Polsce i na Ukrainie, a także na europejskim czempionacie cztery lata później, które odbyło się we Francji. Ostatnim wielkim turniejem, w którym wziął udział był mundial w 2018 roku rozgrywany w Rosji. Karierę reprezentacyjną zakończył w listopadzie 2019 roku, podczas meczu eliminacji do Euro 2020 przeciwko Słowenii. Dzięki swojej postawie na boisku i po za nim, został włączony do Klubu Wybitnego Reprezentanta. 

Powrót do macierzy 

Po zakończeniu sezonu 2020/21 zdecydował się na powrót do swojego macierzystego klubu, LKS-u Goczałkowice-Zdrój. W ubiegłym sezonie rozegrał łącznie 17 spotkań. Na wiosnę tego roku nabawił się kontuzji, która wyeliminowała go z gry do dziś. Pomimo tego jest cały czas aktywny na ławce swojego zespołu, wspierając boiskowe działania kolegów. W Goczałkowicach dzięki Piszczkowi powstała także akademia piłkarska BVB jego imienia.