Mundialowa sylwetka: Mariusz Lewandowski / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Mundialowa sylwetka: Mariusz Lewandowski 25 lis

Mundialowa sylwetka: Mariusz Lewandowski

Czas na czwartą już mundialową sylwetkę. Tym razem przyjrzeliśmy się Mariuszowi Lewandowskiemu, wychowankowi naszego Klubu oraz 66-krotnemu reprezentantowi Polski. Zapraszamy!

25 lis 2022 13:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Mariusz Lewandowski przyszedł na świat 18 maja 1979 roku w Legnicy. Po raz pierwszy na treningu piłkarskim pojawił się w wieku 9 lat, przychodząc na trening młodzików Zagłębia Lubin. Swoją pracą, zaangażowaniem i niemałym talentem, robił systematyczne kroki, które zaprowadziły go do pierwszej drużyny naszego Klubu. Debiut na poziomie seniorskim zanotował mając 18 lat, a miało to miejsce w spotkaniu ligowym przeciwko Legii Warszawa. Decyzją trenera, na boisku pojawił się już po przerwie, zmieniając na nim ŚP. Pawła Piotrowskiego. W barwach lubińskiego Klubu rozegrał łącznie 37 spotkań, w których nie miał okazji zdobyć swojego pierwszego gola w seniorskiej karierze. Na początku 2000 roku, zdecydował się opuścić swój macierzysty zespół, decydując się tym samym na przejście do Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. W klubie spod Poznania spędził łącznie półtorej roku, rozgrywając w tym czasie 40 spotkań, w których dwukrotnie wpisywał się na listę strzelców. 

Po zakończeniu sezonu 2000/2001, Lewandowski zdecydował się na kolejną zmianę barw klubowych. Tym razem wraz ze zmianą klubu, przyszła także zmiana kraju, bowiem zdecydował się na transfer do ukraińskiego Szachtara Donieck. Tym samym stał się pierwszym polskim zawodnikiem, który zagrał w ukraińskiej ekstraklasie. W zespole z Donbasu zadebiutował 20 lipca 2001 roku, podczas spotkania z Polihrafteniką Oleksandria. W swoim premierowym sezonie za naszą wschodnią granicą, wraz z zespołem sięgnął po pierwsze, historyczne mistrzostwo dla Szachtara. W kolejnych sezonach był podstawowym zawodnikiem swojego klubu, bardzo często stanowiąc o sile środka pola. Był niezwykle szanowany przez kibiców za swoją nieustępliwą grę oraz charakter. W Doniecku przez dziewięć lat świętował swoje największe sukcesy jako zawodnik. Pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Ukrainy, trzykrotnie po puchar, a raz po superpuchar. Najważniejszym trofeum jest jednak zdobyty w 2009 roku Puchar UEFA. Wówczas po dogrywce Szachtar pokonał Werder Brema, sięgając po historyczny puchar dla ukraińskiej piłki. Przez cały okres gry w Doniecku, zagrał łącznie w 256 oficjalnych spotkaniach, w których 26-krotnie wpisywał się na listę strzelców, dokładając do tego pięć asyst. W 2010 roku przeszedł do ówczesnego beniaminka ukraińskiej ekstraklasy, PFK Sevastopol. W klubie z Krymu spędził łącznie trzy sezony. Przez pewien czas był także kapitanem swojego zespołu. Przygodę w Sevastopolu, jak i również swoją karierę piłkarską zakończył w 2013 roku, po tym, gdy jego drużynie udało się powrócić do ukraińskiej ekstraklasy.

Jeśli chodzi o grę w reprezentacjach naszego kraju, to już jako osiemnastolatek zadebiutował w kadrze U-21, dla której zdobył dwie bramki. W dorosłej reprezentacji Polski zadebiutował 10 lutego 2002 roku, w spotkaniu towarzyskim przeciwko Wyspom Owczym, które odbyło się na Cyprze. Na swoje debiutanckie trafienie czekał trzy lata, a miało to miejsce podczas starcia z Estonią, podczas rozegranego w Ostrowcu Świętokrzyskim meczu towarzyskiego. Wraz z reprezentacją Polski wystąpił na mistrzostwach Świata 2006, które odbyły się w Niemczech oraz dwa lata później na Euro 2008 w Austrii oraz Szwajcarii. Łącznie w koszulce z orzełkiem na piersi Lewandowski rozegrał 66 spotkań, które okrasił pięcioma trafieniami.

Cztery lata po zakończeniu piłkarskiej kariery, Mariusz Lewandowski postanowił spróbować swoich sił jako trener. W listopadzie 2017 roku przejął stery po Piotrze Stokowcu na stanowisku trenera KGHM Zagłębia Lubin, powracając tym samym po blisko osiemnastu latach do macierzystego Klubu. Drużynę Miedziowych prowadził przez niespełna rok, uzyskując w tym czasie średnią 1,23 punktu na mecz. Następnie były pomocnik zasiadł na ławce trenerskiej Bruk-Bet Termaliki Nieciecza i wywalczył ze "Słoniami" powrót na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce. Od 25 kwietnia tego roku jest trenerem Radomiaka Radom.