Nerijus Radžius | #RetroSylwetka / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Nerijus Radžius | #RetroSylwetka 16 kwi

Nerijus Radžius | #RetroSylwetka

Kolejną część naszej serii poświęciliśmy litewskiemu obrońcy, który w latach 2000-2003 chronił dostępu do bramki KGHM Zagłębia na tyle skutecznie, że zapracował na miano kluczowego piłkarza „Miedziowych”. Poznajcie bliżej sylwetkę Nerijusa Radžiusa. Zapraszamy!

16 kwi 2020 13:30

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Były gracz przyszedł na świat 27 sierpnia 1976 roku w mieście Akmenė. Przygodę z piłką postawił rozpocząć w lokalnym klubie Cementininkas Naujoji. W 1996 roku piłkarz przyciągnął uwagę utytułowanego, litewskiego klubu z Wilna. Ostatecznie Žalgiris pozyskał młodego wówczas obrońcę. Już w pierwszym sezonie rozgrywanym dla siedmiokrotnego mistrza swojego kraju, Nerijus uzbierał 17 spotkań i razem z drużyną świętował zdobycie Pucharu Litwy. Pod względem rozegranych minut lepszy okazał się kolejny rok, gdyż piłkarz wystąpił w 21 meczach, a do tego strzelił swoją pierwszą bramkę dla klubu ze stolicy. Rozgrywki ligowe sezonu 1998/99 przyniosły zajęcie najwyższego miejsca w tabeli, efektem czego było pierwsze mistrzostwo Litwy zdobyte przez Radžiusa, który będąc jednym z podstawowych zawodników zespołu, w dużym stopniu przyczynił się do tego triumfu. Nerijus bronił barw litewskiej ekipy przez cztery lata, rozgrywając łącznie 66 spotkań, w których strzelił dwa gole.

Latem 2000 roku zawodnik postanowił wyjechać z kraju, aby kontynuować swoja karierę w KGHM Zagłębiu. Nowy nabytek naszego zespołu od samego początku bardzo dobrze się prezentował, dzięki czemu z miejsca został kluczowym graczem „Miedziowych”. Już w premierowym sezonie rozgrywanym w Polsce, piłkarz wystąpił na boisku 23 razy. Równie dobrze rozpoczął kolejne ligowe rozgrywki, a efektem tego był debiutancki gol zdobyty przez Nerijusa w pierwszej kolejce w wygranym pojedynku z łódzkim Widzewem. Kolejne trafienie były defensor zanotował podczas domowego meczu z Górnikiem Zabrze, podwyższając prowadzenie na 3:0. Sezon 2002/03 także potwierdził wysoką formę Litwina, który poza zagraniem 22 spotkań, czterokrotnie pokonywał bramkarzy rywali, co niewątpliwie jest imponującym wynikiem jak na pozycję obrońcy. W lipcu 2003 roku Radžius związał się z rosyjskim Czernomoriec Noworosyjsk, opuszczając KGHM Zagłębie z dorobkiem 59 meczy, w których zdobył sześć goli.

W zespole „Marynarzy” piłkarz występował przez dwa lata, po czym przeniósł się do innego klubu z Rosji, a konkretnie do drużyny Wołgar Astrachań. Pomimo, iż był tam podstawowym graczem i występował regularnie, to już po roku powrócił do ojczyzny, gdzie wzmocnił FBK Kaunas. Transfer okazał się być świetnym wyborem zarówno dla klubu jak i samego zawodnika. Nerijus ponownie na stałe zagościł w wyjściowym składzie zespołu, walnie przyczyniając się do zdobycia swojego drugiego w karierze mistrzostwa Litwy. Nie był to jednak koniec sukcesów byłego piłkarza, gdyż rok później drużyna FBK Kaunas świętowała obronę mistrzowskiego tytułu. Co więcej, w 2008 roku ekipa z Kowna wygrała krajowy puchar. Po tej imponującej serii osiągnięć Radžius zadecydował, że ponownie spróbuje swoich sił za granicą, przez co Litwin znów zawitał do Polski. Od stycznia 2009 roku zaczął prezentować barwy ŁKS-u Łódź, rozgrywając na wiosnę 13 pojedynków w Ekstraklasie. Krótki epizod obrońcy w łódzkim klubie zakończył się w 2010 roku, gdy Nerijus znów wrócił do swojego kraju, lecz tym razem związał się z ekipą Sūduva Marijampolė, występującą na najwyższym piłkarskim szczeblu litewskich rozgrywek. Tam, defensor mierzący 186 centymetrów wzrostu także wywalczył pozycję w wyjściowym składzie, notując nawet liczbę ponad trzydziestu występów w dwóch sezonach z rzędu. W 2013 roku piłkarz odszedł z zespołu i kontynuował grę w drużynach z niższych lig. Radžius ma na swoim koncie również dwanaście występów w reprezentacji Litwy, zaliczając debiut 11 lipca 1997 roku w wygranym 1:0 starciu z Łotwą.

Były zawodnik ma za sobą udaną, pełną sukcesów karierę. Nerijus posiadał wysokie umiejętności gry w obronie, które w połączeniu z doświadczeniem sprawiały, że Litwin był podstawowym graczem zdecydowanej większości klubów, w których grał. Kluczową rolę Radžius odgrywał również w Lubinie. Reprezentant Litwy przez trzy lata stanowił o sile bloku defensywnego KGHM Zagłębia, przez co na długo zyskał sympatię kibiców „Miedziowych”.