Przełamać złą passę w starciach z Legią | Historia pojedynków / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Przełamać złą passę w starciach z Legią | Historia pojedynków 22 maj

Przełamać złą passę w starciach z Legią | Historia pojedynków

W ostatnim meczu w tym sezonie Miedziowi zmierzą się na wyjeździe z Legią Warszawa. Ze stołecznym klubem rozegraliśmy jak dotąd aż 70 bezpośrednich pojedynków, lecz w ostatnich latach nie możemy znaleźć recepty na pokonanie Legionistów. Czy tym razem uda nam się zwyciężyć? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem!

22 maj 2024 11:45

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Pierwsze spotkanie pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Legią Warszawa odbyło się w trakcie kampanii 1985/1986, czyli podczas pierwszego, historycznego sezonu naszego Klubu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Oba zespoły spotkały się wówczas w Warszawie. Górą byli zawodnicy Legii, którzy pokonali Miedziowych 3:0. Lepiej wspominany jest mecz rozegrany wiosną w Lubinie. Wówczas 25-tysięczna widownia obejrzała spotkanie, które choć zakończyło się bezbramkowym remisem, to dało nam pierwszy punkt w starciach z Wojskowymi. 

Po raz pierwszy lubinianie komplet oczek w starciach z zespołem ze stolicy Polski zdobyli w sezonie 1990/1991. Na Stadionie GOS KGHM Zagłębie wygrało 1:0 po bramce zdobytej przez Romualda Kujawę w 13. minucie spotkania z rzutu karnego. Zapoczątkowało to kilka dobrych meczów w wykonaniu naszego zespołu, bowiem w dwóch kolejnych starciach drużyny dzieliły się punktami, a na wiosnę sezonu 1991/1992 to Miedziowi znów wyszli zwycięsko z tej konfrontacji. Wygrana ta, jak się później okazało, była ostatnią przez kilka kolejnych lat. W tym czasie Legia zwyciężała siedmiokrotnie, a cztery razy padał remis. Niekorzystną serie udało się przełamać dopiero w 2001 roku, gdy na własnym stadionie nasi zawodnicy pokonali Wojskowych 3:1. Pierwsza bramka, co prawda padła łupem przyjezdnych, jednak kolejne ciosy wyprowadzali już tylko nasi zawodnicy. Przed przerwą Arkadiusz Klimek oraz Jacek Manuszewski dali nam prowadzenie 2:1, a w drugiej części gry Manuszewski zdobył drugiego gola, przypieczętowując tym samym pierwszą wygraną z Legią od kilku lat. 

Historia spotkań z Legią niesie za sobą również wiele meczów, które na długo pozostaną w pamięci kibiców naszego Klubu. Nie sposób nie wspomnieć o sezonie 2006/2007, który był wyjątkowy nie tylko ze względu na zdobyty drugi tytuł mistrzowski. W pierwszym meczu, który kończył wówczas rundę jesienną, lubinianie pokonali rywali ze stolicy 1:0, a bramkę na wagę trzech punktów zdobył Michał Chałbiński, który przed przerwą pokonał Łukasza Fabiańskiego. Ważniejszy okazał się jednak drugi mecz, który kończył wspomniane rozgrywki ligowe. Wygrana przy ul. Łazienkowskiej dawała naszej drużynie upragniony tytuł mistrza Polski. Zadanie było o tyle trudniejsze, że bezpośredni rywal z Bełchatowa grał ze zdegradowaną już wcześniej Pogonią Szczecin. W pierwszej połowie szybko wynik otworzyli gospodarze, lecz przed przerwą główką wyrównanie dał nam Manuel Arboleda. W 74. minucie Michał Stasiak świetnie wbiegł w pole karne Legii i pokonał Fabiańskiego, dając ostatecznie wygraną Miedziowym 2:1. 

Kolejnym sezonem wartym wspomnienia, jest kampania 2015/2016. Wówczas lubinianie powrócili na boiska Ekstraklasy po rocznym pobycie na jej zapleczu. W pierwszym meczu, rozegranym na stadionie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie padł remis 2:2. W wiosennym starciu w Lubinie co prawda górą byli piłkarze stołecznego klubu, którzy wygrali 2:1, a jedyne trafienie dla KGHM Zagłębia zanotował Krzysztof Piątek, ale obie drużyny spotkały się jeszcze raz w ramach grupy mistrzowskiej.

Po świetnym spotkaniu, Miedziowi zgarnęli wówczas trzy punkty, wygrywając na własnym boisku 2:0 po bramkach Jakuba Tosika oraz Krzysztofa Piątka. Trafienie naszego ówczesnego napastnika zostanie zapamiętane na długo, ze względu na piękne prostopadle podanie Filipa Starzyńskiego przez niemal całe boisko. 

W ostatnim czasie historia przemawia jednak znów za drużyną z Warszawy, która częściej cieszy się z kompletu punktów. Miedziowi na wygraną z Legią Warszawa czekają od 20 grudnia 2019 roku, a więc już ponad cztery lata. Wówczas nasza drużyna wygrała na własnym boisku 2:1. Bramki dla KGHM Zagłębia zdobywali Damjan Bohar oraz Bartosz Białek, a dla Wojskowych jedyne trafienie zanotował Jarosław Niezgoda. 

W obecnym sezonie obie ekipy stanęły naprzeciw siebie na początku grudnia. Spotkanie szybko ułożyło się po myśli warszawian, którzy po czterech minutach prowadzili już 2:0. Miedziowi dążyli do strzelenia gola kontaktowego, lecz po zmianie stron to Legioniści wyprowadzili kolejny cios za sprawą Josue, który nie chybił z jedenastu metrów i ustalił końcowy rezultat na 3:0.

Jak tym razem potoczy się najbliższe starcie pomiędzy tymi drużynami? Czy Miedziowi przerwą trwającą ponad cztery lata, niekorzystną serię w meczach z Legią Warszawa i tym samym udanie zakończą ligowe rozgrywki? O tym dowiemy się już w sobotni wieczór!

KGHM Zagłębie Lubin - Legia Warszawa | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 13   

Remisy: 19   

Wygrane Legii: 38

Bilans bramkowy: 59-113