Przeszłość na naszą korzyść | Historia pojedynków z Górnikiem Łęczna 18 gru

Przeszłość na naszą korzyść | Historia pojedynków z Górnikiem Łęczna

Już w najbliższą niedzielę 19 grudnia, piłkarze KGHM Zagłębia Lubin zmierzą się w wyjazdowym spotkaniu z Górnikiem Łęczna. Będzie to 17. ligowe starcie pomiędzy tymi drużynami. Jak prezentuje się nasza historia przeciwko ,,Zielono-Czarnym"? Zapraszamy do poznania bliżej dotychczasowych statystyk.

18 gru 2021 11:15

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy KGHM Zagłębie Lubin miało okazję zmierzyć się z Górnikiem Łęczna w sezonie 2002/03. Lubinianie zajęli wtedy dwunastą lokatę na zakończenie sezonu, co powodowało grę w barażach o utrzymanie w ówczesnej I lidze. Pierwszy mecz rozegrany został w Łęcznej, gdzie Miedziowi przegrali 0:1, po bramce strzelonej przez Pawła Bugałę. Do rewanżu na własnym boisku, nasi piłkarze przystępowali pełni optymizmu. Mecz rozpoczął się dla naszego zespołu bardzo dobrze, bowiem już w 20. minucie spotkania Arkadiusz Klimek zniwelował straty z pierwszego spotkania. Paweł Bugała jednak znów zdołał wpakować piłkę do siatki i do przerwy na tablicy widniał wynik 1:1. W 83. minucie Bugała po raz drugi w tym meczu wpisał się na listę strzelców. Wynik nie uległ zmianie i KGHM Zagłębie Lubin tym samym spadło do II ligi.  

Na pierwszą wygraną z łęcznianami przyszło nam czekać do sezonu 2004/05, gdy po rocznym pobycie na niższym szczeblu lubinianie wrócili, tym razem już do Ekstraklasy. W meczu 13. kolejki IDEA Ekstraklasy, bramkę na wagę zwycięstwa z rzutu karnego zdobył Andrzej Szczypkowski, który pokonał Roberta Mioduszewskiego w 90. minucie. Łęcznianie nie pozostali dłużni i w wiosennym spotkaniu rozegranym na stadionie Górnika, gospodarze wygrali 2:1. Sezon 2006/07, który jak wiadomo był bardzo udany dla naszego Klubu, miał również słabsze strony. Jedną z nich były mecze z Górnikiem Łęczna, zakończone domowym remisem 1:1 oraz porażką na Lubelszczyźnie 1:2.  

Jedno ze starć między KGHM Zagłębiem Lubin a Górnikiem Łęczna pozostanie na zawsze w historii naszego Klubu. 14 marca 2009 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowo wybudowanego Stadionu Zagłębia. Wtedy to po bramce Wojciecha Kędziory i dwóch trafieniach Szymona Pawłowskiego, lubinianie ograli Górnika Łęczna 3:0. Po tym spotkaniu na kolejne starcie między tymi zespołami przyszło nam czekać sześć lat, aż do powrotu łęcznian na szczebel Ekstraklasy. W kolejnych sześciu meczach nasi piłkarze nie ponieśli żadnej porażki, cztery razy wygrywając oraz dwukrotnie bezbramkowo remisując.  

Ostatni pojedynek KGHM Zagłębia Lubin z Górnikiem Łęczna miał miejsce 30 lipca na Stadionie Zagłębia. Wtedy to po dwóch bramkach Patryka Szysza i jednej Sasy Zivca, lubinianie pokonali przyjezdnych 3:1. Gola honorowego dla rywali zdobył wówczas Przemysław Banaszak. Warto dodać, że wszystkie trzy bramki zdobyte przez nasz zespół, były strzałami zza pola karnego, każda z nich niemałej urody. 

KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia:

Remisy:

Wygrane Górnika:

Bramki: 22:14 dla KGHM Zagłębia