Wyrównana przeszłość | Historia pojedynków z Piastem / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Wyrównana przeszłość | Historia pojedynków z Piastem 11 kwi

Wyrównana przeszłość | Historia pojedynków z Piastem

W poniedziałek piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozegrają 42. w historii pojedynek z Piastem Gliwice. Jak wyglądały dotychczasowe starcia obu ekip? Tego dowiecie się z poniższego newsa!

11 kwi 2024 11:30

Po raz pierwszy oba zespoły stanęły naprzeciw siebie niemal pół wieku temu, bowiem już w 1975 roku, jeszcze na szczeblu ówczesnej II ligi. Na jesień lubinianie zremisowali na Stadionie Górniczym z rywalami z Górnego Śląska 1:1, a kilka miesięcy później gliwiczanie wysoko pokonali naszych piłkarzy aż 5:0. Była to pierwsza i jednocześnie najwyższa do dziś wygrana Piasta z KGHM Zagłębiem w historii. W sezonie 1988/1989 Miedziowi zrewanżowali się Piastunkom, pokonując ich w domowym spotkaniu 5:1, co z kolei jest naszym najwyższym zwycięstwem nad tym rywalem.

W całej historii potyczek między tymi zespołami, najlepiej wspominać będziemy niewątpliwie sezon 2015/2016. Podczas domowego meczu w fazie zasadniczej, pokonaliśmy Piasta aż 4:1, a bramki dla naszego zespołu zdobywali Łukasz Janoszka (dwie), Filip Starzyński oraz Filip Jagiełło. Honorowe trafienie dla Piasta zanotował Mateusz Mak. Jednak z ówczesnej kampanii ważniejszy okazał się mecz 37. kolejki, bowiem wtedy Miedziowi walczyli o zdobycie brązowych medali mistrzostw Polski. Wygrana w Gliwicach dawała nam ten zaszczyt. Tak też się stało, ponieważ w 26. minucie bramkę na wagę trzech punktów zdobył Michal Papadopoulos, zapewniając nam tym samym pierwszy medal od pamiętnego zdobycia tytułu mistrzowskiego w 2007 roku.

W ostatnich latach dwukrotnie udawało nam się wywozić komplet punktów ze stadionu w Gliwicach. Najpierw we wrześniu 2021 roku zwycięstwo w 97. minucie zapewnił nam Evgeni Bashkirov, natomiast w 3. kolejce poprzedniego sezonu autorem jedynego gola w meczu był Tornike Gaprindashvili, który wykorzystał zamieszanie w polu karnym.

Po raz ostatni obie drużyny stanęły naprzeciw siebie w październiku ubiegłego roku w ramach 11. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Wówczas na KGHM Zagłębie Arena publiczność zobaczyła pierwszą bramkę tuż przed przerwą, a jej autorem był Aleks Ławniczak, który najprzytomniej zachował się po stałym fragmencie wykonywanym przez Damiana Dąbrowskiego. Nieco ponad kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry do wyrównania doprowadził Grzegorz Tomasiewicz i taki rezultat utrzymał się już do ostatniego gwizdka.

Jak zakończy się 42. starcie między Miedziowymi a Piastunkami? Który zespół dopisze na swoje konto 15. zwycięstwo nad rywalem? O tym przekonamy już w poniedziałkowy wieczór!