HISTORIA POJEDYNKÓW KGHM ZAGŁĘBIA LUBIN Z WISŁĄ KRAKÓW 24 lip

HISTORIA POJEDYNKÓW KGHM ZAGŁĘBIA LUBIN Z WISŁĄ KRAKÓW

W poniedziałek podopieczni trenera Dariusza Żurawia zainaugurują zmagania w sezonie 2021/2022 PKO BP Ekstraklasy. Naszym pierwszy rywalem w wyjazdowym spotkaniu będzie Wisła Kraków. Przyjrzyjmy się więc, jak w ogólnym rozrachunku wyglądały starcia obu tych zespołów w przeszłości.

24 lip 2021 11:58

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Do pierwszego starcia obu zespołów doszło 32 lata temu w sezonie 1989/90. Mecz zakończył się porażką Miedziowych 2:1, a jedyną bramkę dla KGHM Zagłębia zdobył wówczas Janusz Kudyba. Rewanżowe starcie w tym samym sezonie zakończyło się remisem 1:1, a bramkę dającą wyrównanie w tym spotkaniu strzelił Adam Zejer.

Jeżeli chodzi o mecze bezpośrednie pomiędzy KGHM Zagłębiem, a Wisłą Kraków, to sezonu 2004/05 raczej wszyscy sympatycy Miedziowych nie będą dobrze wspominać. Doszło wtedy wówczas do dość wstydliwych porażek naszego zespołu. Pierwszy mecz odbył się w Lubinie, a na trybunach zasiadło około 7000 kibiców. Spotkanie zakończyło się porażką naszej drużyny aż 7:1. Bramkę honorową dla Miedziowych zdobył wówczas Rafał Piętka. Kilka miesięcy później doszło do spotkania rewanżowego na stadionie Wisły Kraków. Wszyscy kibice Miedziowych liczyli na rewanż strony naszych zawodników, lecz tak się niestety nie stało. Mecz zakończył się porażką KGHM Zagłębia 6:0 i bilans bramkowy po sezonie 2004/05 w starciach z Wisłą Kraków wynosił 13:1 na korzyść ,,Wiślaków”.

Jeżeli spojrzymy na ostatnie starcia pomiędzy KGHM Zagłębiem, a Wisłą Kraków, to możemy zauważyć sporą liczbę korzystnych rezultatów. Na ostatnie 3 spotkanie, trzykrotnie lepsi okazywali się piłkarze Miedziowych. Zwycięska passa rozpoczęła się w sezonie 2019/20, gdy to po podziale tabeli na spadkową i mistrzowską zmierzyliśmy się z Wiślakami w 36. kolejce. Mecz zakończył się naszym zwycięstwem 3:1, a bramki dla Miedziowych zdobywali Filip Starzyński, Łukasz Poręba i Sasa Zivec. Kilka miesięcy później w sezonie 2020/21 mierzyliśmy się z Wisłą na ich własnym stadionie. Choć to Miedziowi stracili bramkę jako pierwsi, to jednak zdołali obrócić wynik spotkania i ostatecznie pokonać gospodarzy 2:1. Bramkę wyrównującą zdobył wówczas Lorenco Simić, a na 4 minuty przed końcem meczu do siatki rywali trafił Kacper Chodyna. W rundzie rewanżowej tego samego sezonu doszło do ponownego starcia KGHM Zagłębia z Wisłą Kraków. Tym razem mecz był rozgrywany w Lubinie w ramach 26. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Miedziowi podtrzymali serię zwycięstwem i tak jak w pierwszym spotkaniu pokonali krakowski zespół, tym razem 4:1. Bramki dla naszego zespołu zdobyli wówczas Karol Podliński, Patryk Szysz, Filip Starzyński, który popisał się fantastycznym uderzeniem z rzutu wolnego oraz nieobecny już w Lubinie Samuel Mraz.

Wszyscy mamy nadzieję na podtrzymanie zwycięskiej passy i wygrania pierwszego meczu w nowym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Początek spotkania w poniedziałek o godzinie 18:00.

WISŁA KRAKÓW – KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN

Wygrane KGHM Zagłębia: 15

Remisy: 11

Wygrane Wisły: 30