Marko Poletanović | Sylwetka nowego pomocnika Miedziowych 10 cze

Marko Poletanović | Sylwetka nowego pomocnika Miedziowych

W czwartek pierwszym, letnim wzmocnieniem KGHM Zagłębia Lubin został serbski pomocnik Marko Poletanović. W poniższym artykule przybliżyliśmy Wam sylwetkę 28-letniego piłkarza Miedziowych. Zapraszamy!

10 cze 2022 10:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Marko Poletanović urodził się 20 lipca 1993 roku w Novym Sadzie. Przygodę z piłką rozpoczął w miejscowej FK Vojvodinie. W 2011 roku włączono go do składu pierwszego zespołu. Od razu jednak wypożyczono go do występującej wówczas w Lidze Vojvodina drużyny Cement Beocin. Tam przez pół roku gry zagrał w 11 spotkaniach, w których raz zdołał wpisać się na listę strzelców. Na początku roku powrócił do swojego macierzystego klubu, gdzie otrzymał szansę na boiskach serbskiej ekstraklasy. W premierowym półroczu dla FK Vojvodiny zagrał łącznie w trzynastu spotkaniach. W kolejnych trzech sezonach stał się podstawowym zawodnikiem klubu z Novego Sadu. Łącznie dla swojego klubu zagrał w 98 spotkaniach, w których zdobył sześć bramek oraz zaliczył 15 asyst. 

W przerwie zimowej sezonu 2014/15 zdecydował się na opuszczenie nie tylko rodzinnej miejscowości, ale także Serbii, podpisując wówczas kontrakt z belgijskim KAA Gent. Pomimo, że zagrał tylko w dwunastu spotkaniach, do swojego CV może zapisać zdobycie mistrzostwa Belgii. Przez rok gry w Gandawie, raz wpisał się na listę strzelców i raz asystował przy bramce kolegi z zespołu. Na początku 2016 roku został wypożyczony do Zulte Waregem, a następnie do Crveny Zvezdy Belgrad. Powrót do Serbii był dla niego niezwykle udany, bowiem przez rok gry w stołecznym klubie, zagrał w 28 spotkaniach, w których czterokrotnie pokonywał bramkarzy rywali. Po zakończeniu sezonu 2016/17 odszedł z Belgii, podpisując kontrakt z rosyjskim FK Tosno. Przygoda w Rosji choć krótka, bo trwała tylko rok, zostanie zapamiętana przez niego pozytywnie, ponieważ wraz ze swoim zespołem zdobył puchar kraju. Po zakończeniu sezonu zdecydował się na podpisanie kontraktu z Jagiellonią Białystok.  

W klubie z Podlasia w pierwszym sezonie rozegrał łącznie 31 spotkań, w których zdobył dwie bramki. W kolejnym sezonie w Jagiellonii spędził pierwszą rundę, rozgrywając osiem spotkań. Przed rozpoczęciem rundy wiosennej sezonu 2019/20 przeszedł do Rakowa Częstochowa, z którym odniósł kolejne sukcesy drużynowe jakim było zdobycie Pucharu, Superpucharu oraz wicemistrzostwa Polski. Łącznie przez dwa lata gry w Częstochowie, zagrał w 58 spotkaniach, w których zdobył 1 bramkę oraz zaliczył 2 asysty przy trafieniach kolegów z zespołu. W przerwie zimowej poprzedniego sezonu przeszedł do Wisły Kraków, w barwach której zagrał w 11 spotkaniach.  

Marko jest także byłym młodzieżowym reprezentantem Serbii. We wrześniu 2016 roku zaliczył dotychczas jedyny mecz w seniorskiej reprezentacji, grając w meczu towarzyskim przeciwko Katarowi.