Najbliższy rywal | Radomiak Radom 20 lis

Najbliższy rywal | Radomiak Radom

Już w najbliższy poniedziałek 22 listopada KGHM Zagłębie Lubin zmierzy się w ramach 15. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Radomiakiem Radom. Będzie to trzecie ligowe spotkanie pomiędzy tymi drużynami w historii i zarazem pierwsze od 32 lat. Nim jednak do niego dojdzie, warto przyjrzeć się bliżej naszym najbliższym rywalom, poznać ich historię oraz legendy.

20 lis 2021 19:01

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Historia klubu

Pierwsze zapiski o powstaniu klubu sięgają 1908 roku, gdy uznawany za jednego z założycieli sekcji piłkarskiej Włodzimierz Chędzyński otrzymał zza granicy piłkę. Dzięki temu wraz z kolegami za pozwoleniem dyrektora szkoły Prospera Jarzyńskiego, rozgrywali przez dwa lata mecze piłkarskie na terenie szkoły. W 1910 roku za zgodą władzy carskiej, oficjalnie powstało Radomskie Towarzystwo Sportowe, w skład, którego wtedy wchodziła nie tylko sekcja piłkarska, ale także kolarska, łyżwiarska, tenisowa i gimnastyczna. Pierwsza nazwa klubu piłkarskiego nosiła nazwę Kordian Radom. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, sekcja piłkarska zmieniła nazwę na RKS Radom, a nazwa ta utrzymywała się do rozpoczęcia działań wojennych w 1939 roku.

7 kwietnia 1945 roku powstał nowy klub w Radomiu – Radomiak, który był połączeniem dwóch innych radomskich klubów - Bata i SKS. Przez pierwsze dni klub nosił nazwę patronacką, czyli Bata, lecz niedługo później po raz pierwszy pojawiła się znana dziś nazwa. Włodzimierz Skibiński, który w tamtych czasach był dyrektorem naczelnym fabryki obuwia w Radomiu, stał się pomysłodawcą nazwy, herbu i barw klubu, które utrzymały się do dziś. Pierwszy mecz Radomiaka, to było starcie z Bronią Radom, zakończone wygraną Broni 1:0. Po reaktywacji I ligi w 1948 roku, Radomiak grał w II lidze, z której po kilku latach spadł. Przez pierwsze lata po zakończeniu wojny, RKS i Radomiak były osobnymi klubami. W 1954 roku RKS Radom popadł po raz pierwszy w kłopoty finansowe, przez co ostatecznie w latach 60. XX wieku klub musiał zawiesić swoją działalność. Z tej okazji skorzystał Radomiak, który w 1967 roku został spadkobiercą i kontynuatorem historii, którą od ponad pięćdziesięciu lat tworzył RTS.

Radomiak w sezonie 1976/77 wrócił na zaplecze I ligi, w której spędzili dłuższy okres. W czerwcu 1984 roku zdobyli upragniony awans do I ligi, lecz po roku spadli z niej wraz z Wisłą Kraków. W kolejnych latach Radomiak zanotował kilka spadków. W 2000 roku powrócili na poziom III ligi. W 2004 roku udało się im powrócić na poziom dzisiejszej pierwszej ligi, po wygraniu baraży z Tłokami Gorzyce. W sezonie 2006/07 Radomianie doszli daleko w Pucharze Polski, bo dopiero w ćwierćfinale odpadli w starciu z Cracovią. W 2008 roku ogłoszono upadłość stowarzyszenia i powołano nową spółkę akcyjną, dzięki czemu Radomiak mógł wystartować w rozgrywkach nowej IV ligi (po reformie, dzięki której znamy aktualne nazewnictwo rozgrywek w Polsce). Po roku awansowali do III ligi, a dwa lata później zrobili kolejny awans. W sezonie 2018/19 Radomiak awansował do I ligi, a po dwóch latach po 36 latach powrócili na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce, dzięki czemu piszą kolejny rozdział swojej historii. Radomiak Radom to nie tylko sekcja piłkarska. Klub posiadał swoich zawodników także w takich dyscyplinach jak boks, hokej na lodzie, judo, kolarstwo, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka, lekkoatletyka, tenis, szachy, tenis stołowy i zapasy.

Symbole klubowe

Włodzimierz Skibiński, który w 1945 roku był Dyrektorem Naczelnym fabryki obuwia w Radomiu, był autorem herbu, barw oraz nazwy klubu, które znamy do dziś. Biel i zieleń odnoszą się do radomskiej fabryki Bata (pierwotna nazwa Radomiaka po połączeniu innych radomskich klubów Bata i SKS). Herb jest nawiązaniem do logo przedsiębiorstwa, które charakteryzował wzór pasujący do butów zawieszonych na kołku, a zarazem dwóch czterolistnych koniczyn.  Czerwień, który uzupełnia skład barw klubu jest nawiązaniem do kolorystyki używanej przez RKS. Używali oni bowiem biel i czerwień, jako nawiązanie do barw narodowych.

Legendy klubu

Ryszard Antosiewicz – legendarny działacz klubu z Radomia. Żył w latach 1932-2011. W wieku zaledwie dwudziestu lat został prezesem nie tylko sekcji piłkarskiej, ale także pozostałych sekcji, które wtedy działały pod nazwą Radomiak. W 1984 przeżywał swoje największe zawodowe marzenie, jakim niewątpliwie był awans jego klubu do ówczesnej I ligi. Do legendy przeszła historia, gdy stracił po awansie swój płaszcz, a zawodnicy wzięli po kawałku dla siebie na pamiątkę.

Paweł Zawadzki – Gracz Radomiaka Radom w latach 1978-1987. Przez dłuższy czas był także kapitanem klubu. Z klubem awansował po raz pierwszy w historii do ówczesnej pierwszej ligi. Rozegrał w niej 23 spotkania, w których zdobył cztery bramki. Jedna z nich została zapamiętana na długo, bo jego bramka z rzutu karnego przeciwko legendarnemu w tamtym czasie Widzewowi Łódź dała wygraną beniaminkowi 1:0. Do Radomiaka przeszedł właśnie z Widzewa.

Marek Wojdaszka – Piłkarz Radomiaka w latach 1974-1986 i 1989-1990. Jest wychowankiem Wisły Puławy. Grywał zarówno w ataku jak i w obronie. Zapamiętany został ze znakomitego egzekwowania rzutów wolnych oraz bardzo dobrej techniki. Był także królem strzelców podczas gry w II lidze. Był także kapitanem zespołu na przełomie lat 70. I 80. Ponad 300 razy zakładał koszulkę drużyny z Radomia, w tym 22 razy podczas pobytu w I lidze. W plebiscycie 85-lecia klubu zajął szóstą lokatę. Jego gra i zaangażowanie była inspiracją dla wielu młodszych kolegów z drużyny.