Przeszłość na remis | Historia pojedynków z Miedzią / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Przeszłość na remis | Historia pojedynków z Miedzią 11 sie

Przeszłość na remis | Historia pojedynków z Miedzią

Już w najbliższy piątek na Stadionie im. Orła Białego w Legnicy dojdzie do siedemnastych derbów Zagłębia Miedziowego. Bilans starć pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Miedzią Legnica jest niezwykle wyrównany. A jak konkretnie przedstawia się dotychczasowa przeszłość? O tym dowiecie się w rozwinięciu naszego newsa.

11 sie 2022 13:00

Fot. Zagłębie Lubin S.A.
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Po raz pierwszy w oficjalnym spotkaniu oba zespoły zmierzyły się ze sobą już w sezonie 1972/73. Wówczas w meczu rozegranym w Legnicy, to zespół rywala zwyciężył 2:1. Lubinianie nie zamierzali pozostawać dłużni i już na wiosnę wygrali na Stadionie Górniczym 3:1. W kolejnym sezonie, zarówno w Lubinie, jak i w Legnicy padały remisowe wyniki – w obu przypadkach było 1:1. W pierwszym meczu kolejnej kampanii po raz kolejny padł taki sam wynik, natomiast w wiosennym starciu rozegranym na naszym stadionie, górą byli zawodnicy KGHM Zagłębia, którzy pewnie pokonali rywala 4:1.  

Po raz kolejny oba zespoły zmierzyły się ze sobą dwa lata później. W Legnicy Miedź odniosła drugie zwycięstwo w historii pojedynków z naszą drużyną, wygrywając wówczas 2:1. W Lubinie natomiast padł bezbramkowy remis. Po roku przerwy doszło do kolejnego spotkania między tymi drużynami. Drugi raz z rzędu w Legnicy lepsza okazała się Miedź, która wygrała 2:0, natomiast na wiosnę trzy punkty zainkasowali zawodnicy KGHM Zagłębia, po wygranej 1:0. W kolejnych rozgrywkach ponownie górą byli gospodarze - Miedź na jesień wygrała 2:0, natomiast lubinianie zrewanżowali się na wiosnę domową wygraną 3:1. Były to zarazem ostatnie starcia pomiędzy tymi zespołami przez kolejne 33 lata.  

Obydwa zespoły ponownie miały okazję zmierzyć się ze sobą dopiero w sezonie 2014/15, gdy Miedziowi spadli do I ligi. Na jesień na Stadionie Zagłębia zespół z Legnicy sprawił niemałą niespodziankę, wygrywając 2:0 po bramkach Daniela Ferugi oraz Mateusza Szczepaniaka. Na wiosnę lubinianie zrewanżowali się, zwyciężając po raz pierwszy w historii na boisku w Legnicy 1:0, po trafieniu Macieja Dąbrowskiego. Po raz ostatni oba zespoły stanęły naprzeciw siebie w sezonie 2018/19. Pierwszy mecz odbył się w Legnicy i wówczas gospodarze zgarnęli komplet punktów po golach Marquitosa oraz Petteriego Forsella. Miedziowi wzięli rewanż na wiosnę, pokonując lokalnych rywali 3:0. Na listę strzelców wpisali się Bartłomiej Pawłowski, Aleksandar Milijkovic (bramka samobójcza) oraz Filip Jagiełło. Ostatnia bramka była prawdziwą ozdobą spotkania, bowiem została zdobyta z niemal połowy boiska.  

Siedemnaste derby Zagłębia Miedziowego pomiędzy Miedzią Legnica a KGHM Zagłębiem Lubin, odbędą się już w najbliższy piątek 12 sierpnia o godzinie 18:00 na Stadionie im. Orła Białego w Legnicy. Zapraszamy do wspierania naszych zawodników przed telewizory. Transmisja w Canal+ Sport już od godziny 17:55.  

KGHM Zagłębie Lubin vs Miedź Legnica | Historia pojedynków

Wygrane KGHM Zagłębia: 6 

Remisów: 4 

Wygrane Miedzi: 6 

Bilans bramkowy: 20-18 na korzyść KGHM Zagłębia