Podsumowanie roku 2020 | Styczeń - Czerwiec / Pierwszy zespół / KGHM Zagłębie Lubin
Podsumowanie roku 2020 | Styczeń - Czerwiec 30 gru

Podsumowanie roku 2020 | Styczeń - Czerwiec

Jaki to był rok? Na pewno specyficzny, ale nie mniej intensywny! Zapraszamy na pierwszą część naszego podsumowania, w której wzięliśmy pod uwagę pierwsze sześć miesięcy 2020.

30 gru 2020 12:16

Fot. Tomasz Folta
Autor Zagłębie Lubin S.A.

Udostępnij

Ekstraklasa

Rok 2020 dobiega końca. Minione dwanaście miesięcy były zdecydowanie inne niż w poprzednich latach. Mimo panującej pandemii, trudności w rozgrywaniu spotkań, “Miedziowi” nieprzerwanie byli i są częścią waszego życia. W związku z tym zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń pierwszej połowy tego roku.

Styczeń

Nowy rok zaczął się w KGHM Zagłębiu Lubin tak samo, jak poprzednie. Mimo różnych sygnałów ostrzegawczych, nic nie wskazywało na to, że będą to trudne miesiące dla całego świata. Już 1 stycznia Oldboje naszego klubu rozegrali wyjątkowy, NOWOROCZNY MECZ.

Również tym razem oddaliśmy Wam głos dotyczący wyboru piłkarza roku 2019. Tutaj walka rozstrzygnęła się między Lubomirem Guldanem i Damjanem Boharem. Plebiscyt wygrał KAPITAN NASZEGO KLUBU. “Gula” kilka dni później PRZEDŁUŻYŁ SWÓJ KONTRAKT z “Miedziowymi”.

Do treningów, po świętach i Nowym Roku, lubinianie WRÓCILI 8 STYCZNIA. Spotkanie po dłuższej przerwie zawsze jest wyjątkowym momentem, dlatego nasza KAMERA ZAGOŚCIŁA WŚRÓD PIŁKARZY, którzy wrócili do klubu. Nie obeszło się także bez relacji FOTO z pierwszego treningu.

Nie tylko nasz kapitan parafował w styczniu nowy kontrakt z Zagłębiem. Również Filip Starzyński PRZEDŁUŻYŁ SWOJĄ UMOWĘ z naszym klubem.

“Miedziowi” początkowo swoje przygotowania prowadzili na klubowych boiskach, ale już 18 stycznia odbyli swój PIERWSZY TRENING W BELEK, w Turcji. Niedługo później rozegrali mecz towarzyski z Dynamo Moskwa. Niestety, ZAGŁĘBIE PRZEGRAŁO PIERWSZY SPARING.

To, co nie udało się w meczu z Rosjanami, udało się z przyszłym wicemistrzem Rumunii. Sparing z Universitatea Craiova zakończył się ZWYCIĘSTWEM 3:0. Było to pierwsze zwycięstwo z meczu towarzyskim rozgrywanym na obozie w Turcji.

Ciekawy materiał z Belek mogliśmy dla Was przygotować dzięki współpracy z naszymi bramkarzami. Teraz możecie POCZUĆ SIĘ JAK GOLKIPER “Miedziowych”.

Lubinianie w Turcji zmierzyli się jeszcze z Beroe Stara Zagora. Bułgarzy nie mieli szans z dobrze przygotowaną drużyną trenera Martina Seveli, która WYGRAŁA 3:0. Wcześniej Zagłębie przegrało 0:1 z KF Drita i wygrało 2:1 z Karviną.

Turecki obóz “Miedziowi” zakończyli w pozytywnych nastrojach. Z pewnością zadowoleni byli także absolwenci naszej Akademii. Do Belek poleciało ich AŻ 16!

Luty

Na początku lutego lubinianie wrócili do Polski i resztę okresu przygotowawczego spędzili na własnych obiektach. Czujny obiektyw naszego aparatu UCHWYCIŁ “MIEDZIOWYCH” podczas pierwszych zajęć po powrocie do kraju.

Pokłosiem obecności absolwentów naszej Akademii na obozie w Turcji było ZGŁOSZENIE KACPRA CHODYNY I OLAFA NOWAKA do rozgrywek Ekstraklasy. Młody boczny obrońca ma za sobą bardzo udany rok.

W tym miesiącu poznaliśmy także laureatów nagród w Gali Mistrzów Sportu Zagłębia Miedziowego. Wśród wyróżnionych znaleźli się LUBOMIR GULDAN, BARTOSZ BIAŁEK ORAZ TOMASZ FOLTA.

Przerwa śródsezonowa zakończyła się 9 lutego. Wówczas spotkaliśmy się na boisku z Piastem Gliwice. Niestety, MECZ NIE POTOCZYŁ SIĘ PO NASZEJ MYŚLI. Pozytywnym akcentem tego pojedynku były jednak debiuty dwóch zawodników “Miedziowych”. W Gliwicach swoje pierwsze spotkania ZAGRALI KACPER CHODYNA I MATYAS TAJTI.

Wychowanek naszej Akademii chwilę wcześniej został zgłoszony do rozgrywek Ekstraklasy i zadebiutował w miedziowych barwach. Jak się później okazało, Kapi przebojem wdarł się do wyjściowego składu Zagłębia w trwającym obecnie sezonie. Mieliśmy okazję POROZMAWIAĆ Z NIM PO JEGO DEBIUCIE.

Pod względem rozgrywek ligowych, luty nie był szczęśliwym miesiącem dla naszych ulubieńców. Po porażce w Gliwicach przyszła przegrana z WISŁĄ KRAKÓW oraz remis z WISŁĄ PŁOCK.

Zdecydowanie lepiej wyglądało to pod względem kadrowym. Najpierw debiutujący niedawno Kacper Chodyna PRZEDŁUŻYŁ KONTRAKT, a następnie do naszego zespołu dołączyli EVGENI BASHKIROV oraz DEJAN DRAZIĆ.

 

Marzec

Zarówno Baszka, jak i Dejan walnie przyczynili się do zwycięstwa w najważniejszym meczu każdego sezonu Ekstraklasy. Po prostu DERBY DLA ZAGŁEBIA! Koniecznie przypomnijcie sobie KULISY tego spotkania.

W marcu z “Miedziowymi” pożegnał się Bartosz Slisz. Wychowanek naszej Akademii ZOSTAŁ ZAWODNIKIEM LEGII WARSZAWA. Jednocześnie stał się uczestnikiem najdroższej transakcji wewnątrz Ekstraklasy.

Zeszły sezon obfitował w wysokie wyniki. Kibice mieli jeszcze w pamięci mecz ze Śląskiem Wrocław z rundy jesiennej, a już w marcu POJEDYNEK Z LECHIĄ GDAŃSK przyniósł równie dużo emocji.

Niestety, w marcu zaczęły się nasilać problemy związane z rozwijającą się pandemią koronawirusa. Jako pierwsza, działania prewencyjne wprowadziła AKADEMIA KGHM ZAGŁEBIA. Niedługo później życie na całym świecie zamarło. Rozgrywki sportowe w wielu krajach, w tym w Polsce, zostały zawieszone. Zarówno MARTIN SEVELA, jak i FILIP STARZYŃSKI czy SASA BALIĆ wypowiedzieli się na ten trudny temat.

Okres zawieszenia rozgrywek wykorzystaliśmy i przedstawiliśmy wam kilka nowych projektów. Mowa tutaj między innymi o #MiedziowaSylwetka, #RetroSylwetka czy #ZagłębieTreningu. Wszystkie materiały, które pojawiły się na naszych mediach przez pierwsze sześć miesięcy roku, zebraliśmy na końcu tego artykułu.

Pod koniec marca udało nam się porozmawiać z byłym napastnikiem KGHM Zagłębia Lubin, MOSESEM MOLONGO oraz GRACJANEM HOROSZKIEWICZEM. Przypomnieliśmy wam także NAJWAŻNIEJSZY MECZ mistrzowskiego sezonu 06/07 czy dwa pojedynki z AC MILAN w ramach III rundy Pucharu UEFA.

Mimo trudnych momentów marzec kończyliśmy pozytywnymi informacjami. Martin Sevela, w ramach plebiscytu na najlepszego trenera na Słowacji, ZAJĄŁ 2. MIEJSCE. Lepszy od niego był tylko Jan Kozak, trener Slovana Bratysławy.

Również w marcu ruszyła PRODUKCJA KLUBOWYCH MASECZEK. Gratulacje należą się pracowniczkom naszego klubu, które poświęcały swój czas na ręczne szycie. W ten sposób KGHM Zagłębie dokładało cegiełkę w walkę z koronawirusem.

Kwiecień

W kwietniu czekały na Was kolejne materiały rozrywkowe. Między innymi Czerwiński, Baszkirow i Balić wzięli udział w zabawie #WieszWiersz. Zawodnicy “Miedziowych” czytali dzieło Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. “Strasna Zaba”.

Kibicom, których interesują różne ciekawostki związane z naszym klubem, z pomocą przyszedł m.in. tekst o NAJNIŻSZYCH ZAWODNIKACH grających dla Zagłębia oraz OBCOKRAJOWCACH Z LAT 90’.

Nasze maseczki TRAFIŁY DO PIERWSZYCH ODBIORCÓW! 

Kontynuowaliśmy ciekawe rozmowy, m.in. z ILIJANEM MICANSKIM czy, w ramach współpracy z Kolejami Dolnośląskimi, z MICHAŁEM CHAŁBIŃSKIM.

Nie mogło zabraknąć też Was w tym całym “zamieszaniu”! W kwietniu skontaktowaliśmy się z paroma kibicami Zagłębia, żeby sprawdzić JAK RADZICIE SOBIE, CZEKAJĄC NA WNOWIENIE SEZONU.

W tym miesiącu zapoczątkowaliśmy także wybór klubowych legend, które trafiłyby na pamiątkowe tablice. ZASŁUŻENI DLA ZAGŁĘBIA to akcja, w której duży udział mieliście Wy, kibice. To od Was zbieraliśmy propozycje.

Pod koniec miesiąca pojawiły się dobre informacje. W maju mieliśmy wrócić do ligowego grania. W związku z tym do kadry pierwszego zespołu WŁĄCZONO KOLEJNYCH ADEPTÓW AP KGHM ZAGŁĘBIA. W związku z tym dwóch z nich PRZEDŁUŻYŁO SWOJE KONTRAKTY.

Maj

Piąty miesiąc 2020 roku rozpoczęliśmy od radosnych informacji. “MIEDZIOWI” WRÓCILI DO TRENINGÓW i zaczęli przygotowania do wznowienia rozgrywek. Skorzystaliśmy wtedy z okazji, żeby zapytać DAMIANA OKO o jego komentarz dotyczący ówczesnej sytuacji.

W maju mogliśmy przekazać Wam kolejne dobre informacje. Wychowankowie naszej Akademii, ADAM BORKOWSKI, JAKUB SYPEK I BARTOSZ WIERZCHOWSKI przedłużyli swoje kontrakty.

Z radością mogliśmy Was poinformować, że w tym miesiącu również EVGENI BASHKIROV PODPISAŁ NOWY KONTRAKT! Niedługo później na dłużej z Zagłębiem związał się trener bramkarzy GRZEGORZ SZAMOTULSKI.

To nie był koniec dobrych informacji. W naszym klubie pojawił się nowy pracownik Pionu Sportowego. SZEFEM SCOUTINGU ZOSTAŁ JAKUB CHODOROWSKI.

Kontynuowaliśmy w tym miesiącu współpracę z Kolejami Dolnośląskimi, w ramach której powstały kolejne materiały z serii “Kolej na”. Tym razem porozmawialiśmy z FILIPEM STARZYŃSKIM, BARTOSZEM BIAŁKIEM i wychowankiem Zagłębia ARKADIUSZEM WOŹNIAKIEM.

Maj nie był szczęśliwy dla zespołów z naszej Akademii. Niestety zarówno rozgrywki TRZECIOLIGOWE DRUGIEJ DRUŻYNY, jak i CENTRALNEJ LIGI JUNIORÓW zostały zakończone z powodu na panującą pandemię.

Koronawirusowa rzeczywistość nie przeszkodziła w udzielaniu pomocy innym ludziom. Z kolejną inicjatywą wyszli kibice Zagłębia Lubin, którzy PRZEKAZALI OGROMNE ILOŚCI WODY najbardziej potrzebującym instytucjom w naszym regionie.

My z kolei porozmawialiśmy z Panem MARKIEM KRUGLIŃSKIM, pasjonatem historii naszego klubu. To dzięki takim ludziom pamięć o Zagłębiu nie zginie!

Najważniejszym wydarzeniem w maju był jednak powrót na ligowe boiska. “Miedziowi” udanie wrócili do rozgrywek i POKONALI POGOŃ SZCZECIN w pierwszym meczu po przymusowej przerwie. Koniecznie przypomnijcie sobie KULISY tego spotkania.

Ten miesiąc zakończyliśmy małą niespodzianką dla najmłodszych kibiców naszego klubu. Bramkarz KGHM Zagłębia Lubin, KONRAD FORENC PRZECZYTAŁ BAJKĘ “Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima.

Czerwiec

Ten miesiąc zaczęliśmy od bardzo dobrej wiadomości. Kolejni ADEPCI AKADEMII KGHM ZAGŁEBIA PODPISALI NOWE KONTRAKTY i związali się z naszym klubem na dłużej!

Równie ważną informacją było to, że ZAGŁĘBIE UZYSKAŁO LICENCJĘ NA KOLEJNY SEZON, dzięki czemu dziś możemy uczestniczyć w rozgrywkach Ekstraklasy!

W poprzednim miesiącu zakończono rozgrywki niższych oraz młodzieżowych lig. Z tej okazji porozmawialiśmy m.in. z trenerem drużyny U-18 MARCINEM CILIŃSKIM. Po powrocie drużyny rezerw do treningów mieliśmy okazję porozmawiać również z trenerem ADAMEM BUCZKIEM.

W dzisiejszym sporcie bardzo ważne jest zdrowie psychiczne. Właśnie dlatego od pewnego czasu ze sztabem Zagłębia współpracuje TRENER MENTALNY RAFAŁ KUBÓW, z którym porozmawialiśmy o jego pracy.

Niestety w czerwcu okazało się, że “Miedziowi” swój sezon będą kończyć w dolnej ósemce Ekstraklasy. Dla nas nie był to jednak koniec, ale początek. Rozgrywki w grupie spadkowej były dla nas możliwością położenia FUNDAMENTÓW POD KOLEJNY SEZON.

W trzecim pojedynku dolnej ósemki “Miedziowi” zmierzyli się z Koroną Kielce. Lubinianie POKONALI KORONIARZY. Ozdobą tego spotkania był fenomenalny gol Petteriego Forsella z rzutu wolnego. Podczas tego spotkania swój jubileusz obchodził nasz kapitan Lubomir Guldan, który rozegrał swój 250. MECZ W BARWACH ZAGŁĘBIA.

Pod koniec miesiąca z naszym klubem pożegnało się niestety kilku zawodników. Byli to m.in. OLAF NOWAK, PAWEŁ ŻYRA i KAMIL MAZEK.

To jednak nie koniec wydarzeń tego roku. W lipcu “Miedziowych” czekały jeszcze cztery pojedynki w ramach sezonu 19/20. O tym, co działo się w drugiej części roku, przeczytacie już niebawem.

Na koniec zapraszamy do zapoznania się z zebranymi materiałami.

#MiedziowaTożsamość

 1. Radosław Jasiński
 2. Pół wieku z Zagłębiem
 3. Ewa Kauch

#MojaEkipa

 1. "Moja Ekipa" rocznik 96 (goście: Kornel i Adrian Koziarz)
 2. "Moja Ekipa" rocznik 95 (Wojciech Galas i Piotr Azikiewicz) cz.1
 3. "Moja Ekipa" rocznik 95 (Wojciech Galas i Piotr Azikiewicz) cz.2

#PoRobocie

 1. Górnik ZG Lubin
 2. Strażak PSP
 3. Mechanik

#MiedziowaSylwetka

 1. Lubomir Guldan
 2. Damian Oko
 3. Bartosz Slisz
 4. Matyas Tajti
 5. Evgeni Bashkirov
 6. Bartosz Kopacz
 7. Damjan Bohar
 8. Konrad Forenc
 9. Dominik Hładun
 10. Sasa Balić
 11. Filip Starzyński
 12. Sasa Zivec

#RetroSylwetka

 1. Arkadiusz Woźniak
 2. Jakub Świerczok
 3. Szymon Pawłowski
 4. Ilijan Micanski
 5. Radosław Kałużny
 6. Sławomir Majak
 7. Nerijus Radžius
 8. Stefan Machaj
 9. Wadim Rogowskoj
 10. Jiří Bílek
 11. Jero Shakpoke
 12. Edward Kicior
 13. Rudolf Konieczny
 14. Łukasz Hanzel
 15. Romuald Kujawa
 16. Zbigniew Szewczyk

#ZagłębieTreningu

 1. Klata gladiatora
 2. Żelazny brzuch
 3. Maratończyk cz. 1
 4. Człowiek guma
 5. Żelazny brzuch cz. 2
 6. Maratończyk cz. 2
 7. Trening dla seniorów
 8. Popracuj nad mobilnością kręgosłupa
 9. Popraw mobilność bioder i stawu skokowego
 10. Lokomocja!
 11. Popracuj nad koordynacją!
 12. Wzmocnij górę!
 13. Trening izometryczny
 14. Trening ogólnorozwojowy
 15. Tabata
 16. Trening ABS
 17. Ekspresowy trening nóg
 18. Trening MIX
 19. 30-minutowy ZDROWY KRĘGOSŁUP
 20. Trening na silne uda i pośladki
 21. Smukłe ramiona
 22. 30-minutowy trening interwałowy
 23. 30-minut dla ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA
 24. 30-minutowy STRETCHING dla każdego
 25. Piramida zdrowia | W zdrowym ciele, zdrowy Zagłębiak!